Panathinaikos OPAP-Olympiacos Piraeus|Highlights|Euroleague 2019/20

Το πιο... παράξενο και ιδιαίτερο «αιώνιο» ντέρμπι των τελευταίων ετών κατέληξε σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, εμφανίστηκε πιο έτοιμος πνευματικά, άντεξε στην προσπάθεια επιστροφής του Παναθηναϊκού και τελικά έφυγε με διπλό από το παγωμένο, λόγω Covid-19, ΟΑΚΑ (). H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε πως είναι πιο... έμπειρη σε τέτοια ματς και στην συνολική εικόνα έδειξε καλύτερη, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντως πως κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Ίσα - ίσα, οι γηπεδούχοι πάλεψαν στο ματς και είχαν ευκαιρίες για να δουν... φάτσα την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η εμπειρία των φιλοξενούμενων στα κρίσιμα λεπτά έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα. Ο Γιώργος Πρίντεζης πραγματοποίησε σπουδαίο ματς (17 πόντοι με 7/9 σουτ), χτυπώντας συνεχώς στη ρακέτα, ενώ καλή εμφάνιση από την πλευρά των νικητών έκαναν επίσης οι Σάσα Βεζένκοφ (9 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και Σακίελ ΜακΚίσικ (10 πόντοι, 3 ασίστ). Στα 13 ριμπάουντ σταμάτησε ο Οκτάβιους Έλις. Από τους ηττημένους, που πλήρωσαν ξεκάθαρα το κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και έπεσαν στο 1-1, πάλεψε ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14. πόντοι, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίμαα σε 39:13" συμμετοχής), ενώ καλός ήταν και ο Μάρκους Φόστερ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ