Aris vs. Peristeri 77-61 (Greek Cup - 2010/2011)

Ο Άρης προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος χάρη στην εντός έδρας επικράτηση (77-61) επί του Περιστερίου αλλά δεν θα έχει για τους επόμενους μήνες τον Δημήτρη Βεργίνη, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού . Η αστοχία των δυο ομάδων ήταν το στοιχείο που χαρακτήρισε τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Χρήστος Ταπούτος με δυο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 6-7 ενώ με δικό του σουτ η ομάδα μας προηγήθηκε με 17-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 25-27, κάνοντας ένα σερί 16-8. Με βολές του Κουμπούρα ο Άρης ισοφάρισε σε 27-27 και έπειτα με καλάθι του ίδιου η ομάδα μας προηγήθηκε με σκορ 29-27. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη να προηγείται 33-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι κίτρινοι σε συνδυασμό με το γρήγορο παιχνίδι είχαν ως αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί με 53-36 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας ένα σερί 18-0. Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (63-43) με καλάθι του Τάκερ λίγο πριν το το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι μείωσε σε 67-54 χωρίς να καταφέρει να γίνει περισσότερο απειλητικό καθώς η ομάδα μας διατήρησε διψήφια διαφορά κι έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση. Ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο προπονητής του Άρη, Σαρόν Ντρούκερ, μετά την επικράτηση της ομάδας επί του Περιστερίου. Ο τεχνικός των «κιτρίνων» στην αρχική του τοποθέτηση δήλωσε: «ήταν μια περίπλοκη κατάσταση, γιατί ήταν το πρώτο μας παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας και ήταν αγώνας χωρίς αύριο. Οι παίκτες ήθελαν πάρα πολύ να δείξουν πράγματα και να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό. Δώσαμε έμφαση στο ότι πρέπει να παίξουμε καλά ως ομάδα και έτσι κάθε φορά κάποιος άλλος θα ξεχωρίζει. Αλλάξαμε κάποια πράγματα στο δεύτερο μέρος στην τακτική μας και έτσι βελτιωθήκαμε στη συνέχεια. Για να συμπληρώσει: «στο ημίχρονο έπρεπε να ηρεμήσουμε τους παίκτες καθώς έπαιζαν κάτω από πίεση. Τους είπαμε κάποια πράγματα και κυρίως ότι έπρεπε όλοι να δώσουν κάτι παραπάνω μετά την απώλεια του Βεργίνη». Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-32, 63-45, 77-61 Διαιτητές: Τανατζής (Κατερίνη), Παπαπέτρου (Κατερίνη), Ταρενίδης (Κατερίνη) ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Βεργίνης, Ντάνστον 4, Ταπούτος 18(3τρ. 10ρ.), Τάκερ 18(7ρ.), Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 2, Κουμπούρας 8, Μπορόβνιακ 14(6ρ.), Χρυσικόπουλος (5ρ.) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 7, Κινγκ 15, Παπανικολάου 11(1), Λούμπι 11, Σκοτ 7(1), Μότσνικ 5, Πέτρουλας 5, Σένσλεϊ