Rezumat CFR - Lincoln, Debeljuh face dubla in Gibraltar.

Lincoln Red Imps - CFR Cluj 1-2 Turul 2 preliminar din Liga Campionilor - Manşa tur Au marcat: Rosa 45 - Debeljuh 52, 58 CFR Cluj s-a impus în prima manşă din turul 2 preliminar din Liga Campionilor. Echipa antrenată de Marius Şumudică a câştigat, în deplasare, contra celor de la Lincoln Red Imps după ce campioana din Gibraltar a condus la pauză, dar a făcut greşeli mari în apărare în repriza a doua. Debeljuh a marcat dubla în prima parte a reprizei secunde. Cine este Lincoln Red Imps? Echipa din Gibraltar a căpătat atenţie internaţională în 2016, când a reuşit un rezultat cu adevărat surprinzător. Atunci, după ce trecuse de campioana Estoniei în prima rundă, 3-2 la general, formaţia din Lincoln avea să o înfrunte pe marea Celtic. Formaţia din Glasgow avea parte de problemele sale, iar, după despărţirea de antrenorul Ronny Delia, Brendan Rodgers fusese adus în locul său. Nord-irlandezul se luptase pentru titlu în Anglia, cu Liverpool şi s-a dovedit a fi o captură incredibilă pentru ”the bhoys”, câştigând fiecare trofeu posibil cât timp a fost la Celtic. Însă, la debutul său pentru Celtic, Rodgers o înfrunta pe Lincoln Red Imps şi avea să fie victima unuia dintre cele mai ruşinoase rezultate din istoria clubului. Echipa din Gibraltar, în meciul tur jucat acasă, a reuşit să se impună cu scorul de 1-0, umilind-o pe fosta campioană a Europei, care era aşteptată să treacă cu uşurinţă de adversara mult mai slab cotată. În retur, ”the hoops” au întors cu uşurinţă rezultatul, câştigând 3-0, dar rezultatul va rămâne pentru totdeauna în istorie. Căpitanul scoţienilor, Scott Brown, a declarat în urma meciului că rezultatul a lăsat o ”cicatrice” asupra clubului. Dacă va trece de Lincoln Red Imps, campioana României se va duela cu învingătoarea din meciul Slovan Bratislava – Young Boys Berna. În cazul în care trupa lui Marius Șumudică va fi eliminată de trupa din Gibraltar, atunci ardelenii vor ajunge în turul 3 preliminar din Europa League, unde va juca împotriva învinsei dintre cele două. Totul despre fotbalul romanesc dar si extern. Nu uitati sa va abonati pentru a ramane la curent cu noutatile! #fotbal #football #fotbalromanesc #soccer #rezumate #datestatistice #sut #gol #Liga1 #HAGI #FCSB #CFR #CRAIOVA #BOTOSANI #SEPSI #CLINCENI #ARGES #CHINDIA #HERMANSTADT #DINAMO #VIITORUL #POLIIASI #VOLUNTARI #ROMANIA #ROMANIAFOTBAL #ECHIPANATIONALA #U21 #RADOI #MUTU