Aris vs. Peristeri 70 - 80 (Esake A1 - 2010/2011) by @ArisDirector - Post Details

Aris vs. Peristeri 70 - 80 (Esake A1 - 2010/2011)

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 80-70 από το Περιστέρι γνώρισε ο Άρης, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ 2010-2011. Οι κίτρινοι «εγκλωβίστηκαν» στην άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι, χάνοντας μια διαφορά 16 πόντων ενώ πλήρωσαν και την αστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (8/22 συνολικά). Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 20-7 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-11). Ο Τάκερ εμφανίστηκε κουρασμένος, μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό αλλά ο Ταπούτος έδωσε αρκετές λύσεις με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν μια διαφορά 16 πόντων (41-25), ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου που έληξε 41-27. Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Σαρόν Ντρούκερ ήλεγχε τον ρυθμό παρότι ο Πιέρ Πιερς αποχώρησε τραυματίας. Είχε σταθερά το προβάδισμα (51-39, στο 36:30). Δέχθηκε ένα σερί 12-2 από τους φιλοξενούμενους που με όπλα την ευστοχία και την άμυνα ζώνης μείωσαν σε 53-51 στο 30'. Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Η αθηναϊκή ομάδα πέρασε για πρώτη φορά στο σκορ με 55-53. Με τρίποντο του Ταπούτου ο Άρης προηγήθηκε για τελευταία φορά με 55-54 στο 34'. Δεν είχε όμως τη συγκέντρωση και τις επιθετικές λύσεις. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν εύστοχοι, ανανέωσαν πολλές επιθέσεις χάρη στα 16 επιθετικά ριμπάουντ και με τρίποντο του Παπανικολάου προηγήθηκαν με 74-65 στα 44'' καθαρίζοντας το παιχνίδι. Τα δεκάλεπτα: 20-11, 41-27, 53-51, 70-80. Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Πουρσανίδης . ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Πιρς 5(1), Ντάνστον 5, Ταπούτος 22(4), Τάκερ 10, Χατζηβρέττας 5(1), Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 6, Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος 2, Σλούκας 6(1). ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάλης): Μάντζαρης Α. 1, Κινγκ 12(2), Παπανικολάου 13(2), Μάντζαρης Β. 6, Σκοτ 16(2), Τσιάκος 9(1), Πέτρουλας 5(1), Λούμπι 7, Μότσνικ 11 Ο προπονητής του Άρη, Σαρόν Ντρούκερ, μετά το τέλος του παιχνιδιού κόντρα στο Περιστέρι είπε: «Έχω δει πολλές ομάδες να την πατάνε όπως εμείς σήμερα. Ξεκινήσαμε καλά και πήραμε το πλεονέκτημα αλλά στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε το μομέντουμ. Μας σταμάτησαν και έβαλαν δύσκολα σουτ που κλόνισαν την αυτοπεποίθησή μας. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο δεν παίξαμε όπως πρέπει. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξουμε. Πρέπει να μάθουμε απ' αυτό το παιχνίδι αλλά δεν έχουμε πολύ χρόνο αφού παίζουμε στο Ισραήλ την Τρίτη και πρέπει να συγκεντρωθούμε σ' αυτόν τον αγώνα. Κάθε παιχνίδι είναι μια μάχη και ο δρόμος του ελληνικού πρωταθλήματος είναι μακρύς. Αν μάθουμε σαν ομάδα απ' αυτήν την ήττα, θα μας χρησιμεύσει».

Similar Posts!

Aris vs. Peristeri 77-61 (Greek Cup - 2010/2011)

Ο Άρης προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος χάρη στην εντός έδρας επικράτηση (77-61) επί του Περιστερίου αλλά δεν θα έχει για τους επόμενους μήνες τον Δημήτρη Βεργίνη, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού . Η αστοχία των δυο ομάδων ήταν το στοιχείο που χαρακτήρισε τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Χρήστος Ταπούτος με δυο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 6-7 ενώ με δικό του σουτ η ομάδα μας προηγήθηκε με 17-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 25-27, κάνοντας ένα σερί 16-8. Με βολές του Κουμπούρα ο Άρης ισοφάρισε σε 27-27 και έπειτα με καλάθι του ίδιου η ομάδα μας προηγήθηκε με σκορ 29-27. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Άρη να προηγείται 33-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εξαιρετική άμυνα που έπαιξαν οι κίτρινοι σε συνδυασμό με το γρήγορο παιχνίδι είχαν ως αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί με 53-36 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ολοκληρώνοντας ένα σερί 18-0. Η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (63-43) με καλάθι του Τάκερ λίγο πριν το το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Περιστέρι μείωσε σε 67-54 χωρίς να καταφέρει να γίνει περισσότερο απειλητικό καθώς η ομάδα μας διατήρησε διψήφια διαφορά κι έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη-πρόκριση. Ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο προπονητής του Άρη, Σαρόν Ντρούκερ, μετά την επικράτηση της ομάδας επί του Περιστερίου. Ο τεχνικός των «κιτρίνων» στην αρχική του τοποθέτηση δήλωσε: «ήταν μια περίπλοκη κατάσταση, γιατί ήταν το πρώτο μας παιχνίδι μπροστά στον κόσμο μας και ήταν αγώνας χωρίς αύριο. Οι παίκτες ήθελαν πάρα πολύ να δείξουν πράγματα και να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό. Δώσαμε έμφαση στο ότι πρέπει να παίξουμε καλά ως ομάδα και έτσι κάθε φορά κάποιος άλλος θα ξεχωρίζει. Αλλάξαμε κάποια πράγματα στο δεύτερο μέρος στην τακτική μας και έτσι βελτιωθήκαμε στη συνέχεια. Για να συμπληρώσει: «στο ημίχρονο έπρεπε να ηρεμήσουμε τους παίκτες καθώς έπαιζαν κάτω από πίεση. Τους είπαμε κάποια πράγματα και κυρίως ότι έπρεπε όλοι να δώσουν κάτι παραπάνω μετά την απώλεια του Βεργίνη». Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-32, 63-45, 77-61 Διαιτητές: Τανατζής (Κατερίνη), Παπαπέτρου (Κατερίνη), Ταρενίδης (Κατερίνη) ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Βεργίνης, Ντάνστον 4, Ταπούτος 18(3τρ. 10ρ.), Τάκερ 18(7ρ.), Τσαϊρέλης 2, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 2, Κουμπούρας 8, Μπορόβνιακ 14(6ρ.), Χρυσικόπουλος (5ρ.) ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 7, Κινγκ 15, Παπανικολάου 11(1), Λούμπι 11, Σκοτ 7(1), Μότσνικ 5, Πέτρουλας 5, Σένσλεϊ